مسافرت

نسخه ایران برای کاهش اثر کرونا و بازیابی سفر

نسخه ایران برای کاهش اثر کرونا و بازیابی سفر

همزمان با کنفرانس مجازی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا، ایران راهکارهایی را برای کاهش اثرات کووید- ۱۹ در گردشگری پایدار و فراگیر پیشنهاد کرد.

محمد قاسمی ـ مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در این‌باره به ایسنا گفت: کنفرانس مجازی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا موسوم به ACD با عنوان «کاهش اثرات کووید- ۱۹ در جهت گردشگری پایدار و فراگیر» به میزبانی کشور اندونزی و با حضور دبیر کل این مجمع، مدیر منطقه­‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و ۵۳ نفر از مقامات ارشد، مدیران و نمایندگان کشورهای عضو مجمع با هدف تبادل تجربیات ناشی از اقدامات و سیاست­‌های اتخاذشده توسط کشورهای مختلف و همچنین بحث و تبادل نظر پیرامون راهکارهای احیای صنعت گردشگری در شرایط پس از کرونا برگزار شد.

وی افزود: در این کنفرانس، ایران به عنوان یکی از پنلیست­‌های اصلی با موضوع «بازسازی صنعت گردشگری در دوران کرونا و پساکرونا» حضور داشت. در این پنل که مدیران وزارتخانه‌های گردشگری کشورهای ترکیه، اندونزی و کامبوج نیز اعضای آن بودند، نمایندگان این کشورها، با اشاره به وضعیت گردشگری در کشورهای متبوع و برشمردن اقدامات دولت­‌های خود در این زمینه، به تشریح دیدگاه­‌های خود نسبت به راه­کارهای احیای صنعت گردشگری بین‌المللی در این شرایط خاص پرداختند.

نماینده گردشگری ایران در این کنفرانس نیز با برشمردن اقدامات و اجزای بسته­‌های حمایتی درنظر گرفته شده برای بخش خصوصی صنعت گردشگری ایران، به تاکید و تمرکز دائمی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر انجام سفرهای «هوشمندانه و مسؤولانه» – سفر در قالب تورهای از پیش برنامه‌ریزی‌شده با اسکان در اماکن اقامتی دارای مجوز تحت کنترل با رعایت پروتکل‌های بهداشتی – به عنوان ساز و کاری در مقابل سفرهای شخصی و انبوه که بدون رعایت شرایط بهداشتی و در اماکن اقامتی غیرمجاز کنترل نشده صورت می­‌پذیرد و خود می­‌تواند عامل شیوع کرونا باشد، پرداخت.

قاسمی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی ایران، برخی راه‌حل­‌های مناسب و کوتاه مدت برای احیای صنعت گردشگری در همزیستی مسالمت‌آمیز با کرونا و دوران پساکرونا را در تمرکز ویژه بر چند مورد دانست و درباره آن‌ها توضیح داد: یکی از این موارد، بازتعریف و طراحی دوباره محصولات گردشگری به گونه‌­ای است که این محصولات مبتنی بر جاذبه‌­ها و اماکن گردشگری روباز و با تراکم جمعیتی پایین باشند؛ چرا که گردشگران در اثر ترس و نگرانی طولانی مدتی که به‌واسطه کرونا در آن‌ها حادث شده است به صورت ناخودآگاه به منظور کاهش خطر ابتلای احتمالی به کرونا به این نوع از اماکن و محیط ها گرایش پیدا می‌کنند. در این راستا، محصولات گردشگری روستایی، بوم‌گردی، گردشگری کشاورزی، طبیعت‌گردی، گردشگری عشایری و اکوتوریسم پیشنهاد شد.

او ادامه داد: مورد دیگر، هدف‌گذاری در بازارهای منطقه­‌ای و کشورهای همجوار حین و پس از دوران کرونا است؛ زیرا پیش‌­بینی‌­ها حکایت از آن دارد که روندهای غالب در جریانات گردشگران، سفرهای با مسافت کوتاه­‌تر و میانگین اقامت کمتر است.

قاسمی ایده سوم ایران را مدیریت و جهت‌دهی سفرهای داخلی در قالب گردشگری هوشمندانه و مسؤولانه مطابق با استاندارهای مسافرتی و بهداشتی مترتب بر آن ترجیحاً به شکل خانواده‌محور برشمرد و افزود: این نوع گردشگری از یک طرف تاثیر سوء سفرهای انبوه و بدون برنامه را خنثی می‌کند و از سوی دیگر باعث رونق تحت کنترل و نظارت شده کسب و کار تاسیسات مرتبط با گردشگری و سرپانگه داشتن این تاسیسات برای دوران پررونق‌­تر گردشگری می­‌شود. ایده‌ها و راهکارهای ایران مورد استقبال و تحسین رییس کنفرانس قرار گرفت.

او یادآور شد: مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD) با ۳۴ عضو، فراگیرترین تشکل آسیایی است که در سال ۲۰۰۲ با هدف توسعه همکاری­‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تاسیس شده است و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۴ رسماً به عضویت این مجمع درآمد و در حال حاضر مسؤولیت دبیرخانه فرهنگی مجمع آن را عهده‌­دار است.

قاسمی بیان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکی از فعال‌ترین دستگاه‌­های کشور در بهره‌گیری از فرصت­‌های حاصل از عضویت در این مجمع بوده و از مهمترین دستاوردهای این نقش آفرینی فعال می‌توان به اخذ میزبانی و برگزاری اولین اجلاس وزرای گردشگری ACD و اخذ موافقت این مجمع برای انتخاب شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۸  اشاره کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا