به روز ترینها

سرقت اطلاعات پاسپورت برای ریجستری غیر قانونی موبایل

سرقت اطلاعات پاسپورت برای ریجستری غیر قانونی موبایل

بر اساس آمارها بازار ایران در طول سال به چیزی حدود ۱۴ میلیون گوشی موبایل احتیاج دارد، اما تا پیش از آغاز طرح رجیستری در سال ۹۶ حدود ۱۲ میلیون عدد از این مقدار با گوشی‌های قاچاق تامین می‌شد. عدم وجود راهکارهای بازدارنده، قاچاق گوشی موبایل را در طول دهه گذشته به یکی از معضلات اساسی بازار موبایل تبدیل کرده بود و هر سال چیزی حدود یک تا دو هزار میلیارد تومان سود خالص راهی جیب قاچاقچیان می‌کرد (معادل مجموع بودجه چندین وزارت خانه). تا اینکه بالاخره از ۲۸ مهرماه ۹۶ طرح رجیستری عملی شد و از این تاریخ به بعد واردات گوشی موبایل فقط از دو راه ممکن بود؛ اول واردات توسط نمایندگان رسمی و روش دوم ورود شخصی گوشی موبایل توسط مسافران.

با اجرای طرح رجیستری، دستگاه‌هایی که قبل از شروع طرح در کشور روشن نبوده یا از مبادی قانونی کشور وارد نشده باشند، نمی‌توانند به‌صورت دائم از خدمات شبکه‌های اپراتوری کشور استفاده نمایند و بنابراین پس از ۳۰ روز قطع خواهند شد. برای اطلاع از قانونی بودن دستگاه خود می‌توانید از طریق درگاه‌های سامانه همتا، استعلام اصالت کنید

با توجه به بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۶، مسافرینی که از خارج کشور دستگاه سیم‌کارت خور مشمول طرح رجیستری، خریداری کرده‌اند، موظف هستند دستگاه خود را ثبت نمایند. در صورت عدم ثبت شناسه(IMEI) دستگاه این مسافران، این دستگاه‌ها نمی‌توانند به‌صورت دائم از خدمات شبکه‌های اپراتوری داخل کشور استفاده نموده و پس از مدت ۳۰ روز قطع خواهند شد.

دور زدن طرح رجیستری و برخورد با متخلفین

در حقیقت رویه به این شکل است که اگر در طول ۳ ماه گذشته یک ورود و خروج در پاسپورت شما ثبت شده باشد، می‌توانید یک گوشی موبایل را پس از پرداخت عوارض گمرکی به نام خودتان ثبت کنید و این کار در هرسال یکبار امکان پذیر خواهد بود. مشکل اینجاست که بعضی از آژانس‌های مسافرتی اطلاعات مسافرین خود را به شکل غیر قانونی در اختیار شخص ثالث قرار می‌دهند تا به شکل تجاری مورد استفاده قرار گیرد گوشی‌های قاچاق به اسم مسافرین رجیستر شود.

مسافرینی که بعدا خودشان تقاضای رجیستر موبایل میکنند متوجه میشوند که قبلا بنامشان موبایل رجستر شده و امتیازشان که در حال حاضر حدود ۲/۵میلیون تومان است از دست رفته.
در نتیجه به آژانسها مشکوک و فکر میکنند آژانس چنین دزدی کثیفی انجام داده است.
لذا برای جلوگیری از این موضوع به مسافرینتان متذکر شوید به هیچ وجه اجازه ندهند در مبادی ورودی هیچ شخصی حتی مامورین دولتی از پاسپورتشان عکس بگیرد.

راه حل چیست؟

در مورد لزوم جلوگیری از قاچاق تردیدی وجود ندارد، چون وقتی نماینده رسمی در حال فروش محصول از مبادی رسمی باشد، نمی‌توان روی قاچاق همان کالا چشم بست و از نماینده قانونی حمایت نکرد. اما مشکل مهم در این میان خریدارانی هستند که بدون انجام بررسی‌های لازم از فروشنده‌های غیر معتبر گوشی می‌خرند و زمانی که با قطع آنتن مواجه می‌شوند، هیچ فروشنده‌ای برای پاسخگویی درکار نیست. حتی گاهی اوقات فروشندگان غیر قانونی به دلیل مشکل رجیستری محصولی را با قیمت پایین‌تر از نماینده رسمی به فروش می‌رسانند، اما آنتن‌دهی گوشی یک ماه پس از خرید متوقف می‌شود و ضرر سنگینی روی دست خریدار باقی می‌ماند.

حالا که طرح رجیستری پس از حدود ۱۰ سال بالاخره عملی شده، باید منتظر بمانیم تا دست‌اندر کاران ایرادات اجرایی و ابهامات قانونی این طرح که موجب سو استفاده می‌شود را پیدا و راه حل آن را طراحی کنند. برای اینکه تا آن زمان متضرر نشوید، توصیه می‌کنیم حتما و فقط از فروشندگانی خرید کنید که گوشی‌های رجیستر شده را با کارت همتا به فروش می‌رسانند.

لطفا توجه داشته باشید که پایین‌تر بودن قیمت یک فروشنده‌ی متفرقه می‌تواند به دلیل وجود ابهام در وضعیت رجیستری باشد و در آینده با برخوردهایی که از طرف سامانه همتا صورت می‌گیرد شما را با ضرر مواجه کند.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا