گردشگری

حمایت از طبیعت‌گردی جامعه محور در خلیج گواتر

حمایت از طبیعت‌گردی جامعه محور در خلیج گواتر

مدیرملی طرح حفاظت از تالاب‌ها از اجرای پروژه حمایت از طبیعت‌گردی جامعه محور در خلیج گواتر به منظور توانمندسازی جوامع محلی جهت بهره مندی از مزایای اقتصادی طبیعت گردی و جلب مشارکت خبر داد.

علی ارواحی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به نهایی شدن برنامه مدیریت جامع تالاب خلیج گواتر و خور باهو افزود: در حال حاضر این برنامه مراحل بررسی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه شهرستان تازه تأسیس دشتیاری را طی می‌کند که در اولین فرصت توسط این شورا مصوب و برای اجرا به دستگاه‌های دست‌اندرکار ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: برای پشتیبانی از اجرایی شدن برنامه مذکور طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با همراهی و مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار، اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان و اهالی روستای گواتر اقدام به اجرای یکی از اقدامات اولویت‌دار برنامه مدیریت جامع کرد که در این اقدام، طبیعت‌گردی جامعه‌محور و استفاده از پتانسیل‌های گردشگری تالاب برای بهره‌برداری خردمندانه و حفاظت مشارکتی هدف قرار گرفته بود.

وی همچنین افزود: آموزش راهنمایان محلی طبیعت گردی برای آشنایی با ویژگی‌های اکولوژیکی تالاب و ارائه آن به طبیعت‌گردان، تجهیز ساختمان پرنده‌نگری تالاب به امکانات مورد نیاز از جمله تلسکوپ‌های پرنده‌نگری و راه‌اندازی بازارچه محلی برای انتفاع مستقیم جوامع محلی از مزایای اقتصادی طبیعت گردی از جمله اقداماتی بود که در این پروژه انجام شد.

مدیر ملی طرح در پایان گفت: امید است با توسعه اقدامات مشابه همراه با اجرای مشارکتی برنامه مدیریت جامع تالاب خلیج گواتر و خور باهو، شاهد حفاظت بیشتر از این زیست بوم ارزشمند و بهره‌برداری خردمندانه از مواهب آن در سطح منطقه باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا