گردشگری

جامعه حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی تشکیل شد

جامعه حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی تشکیل شد

جامعه حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کشور با برگزاری مجمع عمومی و انتخاب اعضای هیأت‌مدیره رسما تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، با تشکیل مجمع عمومی جامعه حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کشور در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اساسنامه این تشکل نوپا تصویب شد و اعضای هیات‌مدیره و بازرسان آن انتخاب شدند.

الیاس محبی، حرمت‌اله رفیعی، رشید رجب‌پور، امیرپویان رفیعی شاد، مسعود کرباسچی، محمود فخری و محمد بهمنش به عنوان اعضای هیات مدیره و  محمدحسن سرداری و طاهر سبحانی به عنوان بازرسان این جامعه انتخاب شدند.

با وجود فعالیت انجمن‌های صنفی متعددِ دفاتر خدمات مسافرتی در کشور اما سازمان وقت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۱۳۹۴، با اصلاح آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری، مصوبه را از هیأت وزیران گرفت که تشکل‌های جدیدی با عنوان جامعه حرفه‌ای گردشگری با مجوز و زیر نظر این سازمان تشکیل شوند و به فعالیت خود ادامه دهند. تشکل‌های قبلی که بیشتر آن‌ها با عنوان انجمن صنفی کارفرمایی مشغول به کار هستند از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز دارند. عمر برخی از این انجمن‌ها به بیش از ۶۰ سال می‌رسد.

ماده ۲۵ آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تأسیسات گردشگری مصوب هیأت وزیران تکلیف کرده است: سازمان (وقت) میراث فرهنگی و گردشگری دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت تشکل‌های تأسیسات گردشگری و نیز صدور مجوز برای اشخاص حقوقی برای فعالیت در تأسیسات گردشگری و سایر دستورالعمل‌های مورد نیاز در اجرای این آیین‌نامه را تهیه و با تأیید رییس سازمان ابلاغ می‌کند.

مسعود سلطانی‌فر در آخرین روزهای ریاست در این سازمان، این دستورالعمل را به بهانه «ساماندهی و کوتاه کردن دست عوامل غیرمرتبط گردشگری» ابلاغ کرد. هرچند که این دستور اوایل با مقاومت تشکل‌های صنفی گردشگری مواجه شد اما بعد از پنج سال، تعدادی از فعالان گردشگری که صاحب تشکل نبودند از جمله بوم‌گردی‌ها، گردشگری سلامت و گردشگری الکترونیک با مجوز این سازمان که بعدها وزارتخانه شد، جامعه حرفه‌ای تشکیل دادند. برخی دیگر نیز درحال تبدیل و یا تغییر تشکل‌های صنفی خود هستند، درحالی که تشکل‌های  صنفی قدیمی آن‌ها منحل نشده است.

سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرده بود برای واگذاری برخی از اختیارات و حقوق، تشکیل چنین جوامعی با نظر و مجوز این دستگاه ضرورت دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا